Lugu I-3. Valel poolel. XI ptk - Kaunitar

Peale vaevarikast metsarännakut vajus ta lagunenud müüri toele. Varemeis küla oli esimene turvalisem paik, kuhu ta sattus, olles eelnevalt igasugustest satikatest ja muudest väiksematest elukatest kergelt puretud.
Nüüd, kus kohalik õhtupoolik käes, lubas ta endale väljateenitud puhkuse ja vaatas väsinult varemeid enda ees. Kahtlemata oli see paik kunagi haaravalt kaunis. Suurepäraste teede jäänused ja sissevarisenud kupliga paleevare andsid sellest selgelt aimu. Pikalivajunud laternapost ta kõrval õhkas isegi sellises seisus uhkusest ja viimistletuse kõrgeimast tasemest. Mis seal salata, need vägevad ehitised olid rajatud Hanattari ajal või varem. Uuel ajal enam nii ilusaid asju kombineerituna vastupidavusega ei valmistatud, seetõttu imetles Ehnater neid ehitisi veel kaua.
Ta ehmatas end lausa ogaraks, kui pikalivajunud posti otsas asetsev praguline lamp äkki süttis ja talle sooja kollast helki pakkus. Ta ei mäletanud, et Impeeriumi tooted nõnda kestnud oleks! Ehnater heitis seejärel pilgu veritsevale köndile ja otsustas, et peab iga hinna eest vastu nagu endise imperaatori aegne tehnika, mida ta salamisi armastas.
Kuidagimoodi sellest innustatuna asus ta uut rõivastust otsima. Pärast tunnikest ringituiamist avastas ta purustatud riidepoe, kus ta vaevaliselt kehakatted vahetas, peites vormi koos teenistusrelvaga kuhugi kiviklibu alla.
Edasi oli vaja meditsiinilist abi ning leida võimalus oma väeosaga kontakteerumiseks. Toiduratsioonid olid tal ka juba otsakorral, nii et probleeme leidus omajagu. Sellises meeleheitlikus olukorras jäi üle vaid kohalikega kontakti leida ja etendada end pommitamise ohvrina. Mälukaotus tuleks kah ilmselt kasuks.
Niimoodi arutledes kondas Ehnater mööda purustatud tänavaid, siin-seal mõni töökorras tänavalatern jahedasse õhtusse oma õdusat sära heitmas. Õige pea arvas ta end valesti nägevat – kaugelt paistis, et ühe maja aknast hoovas valgust. Ruttu seadis ta sammud sinnapoole, et külma ja ta haava pureva ajahamba eest pageda.
Ukse taga Ehnater veidi kahtles, kuid koputas siis otsustavalt. Enne kui uks avati, jõudis sõdur oma näole ehmunud ja segaduses ilme manada, valuliku varjundi lisamisega ta vaeva ei pidanud nägema. Ukse avanud perenaine võpatas ja küsis kohkunult:
„Issake, mis teiega küll juhtus? S-Saan ma teid aidata?“
Ehnater väristas häält:
„Palun aidake mind! Ma ei tea, mis minuga juhtus!“
„Hä-Hästi, tulge sisse! Ma kohe aitan! Saame hingata kah,“ pomises naine närviliselt ja sulges mehe järel lüüsiukse. Kui esmane abiandmine antud ja haav kinni kõrvetatud-pakitud, suunas naine Ehnateri kamina ette tugitoolile istuma. Mees ohkas kergendatult, sest esimene kontakt tsiviilisikuga osutus igati õnnestunuks.
Kui põrandad verest puhtaks küüritud, võttis proua ta vastas väheke kehvemal asemel istet ja asus võõrast silmitsema. Perenaine võis olla kuus- kuni seitsekümmend aastat vana, kuigi ta jättis vabalt mulje viiekümnest aastast turjal. Nägu reetis aga ta tegelikku vanust, sest sealt peegeldus pikaaegne vaev ja kannatused. Sügavad kortsud lisasid talle raskepärasust ning hallid kuklasse krunni keeratud juuksed andsid talle kuidagi väsinud oleku. Ainus, mis ta juures selgelt esile torkas, olid säravad sügavad smaragdrohelised silmad, millest peegeldus selge helk ja lootus millegi hea järele. Perenaine küünitas ettepoole ja küsis tasa:
„Mis sinuga küll juhtus?“
„Ma... ma ei tea. Mäletan vaid eredat rohelist valgust ja tohutut mürinat. Kui ma ärkasin, oli mu käsi otsast ja pea valutas!“
„Oh sind, vaene poiss!“ vangutas perenaine kurvalt pead, „See Impeerium pommitab meid... Täna jumalat, et sa selles plahvatuses ellu jäid! Väga paljud on rohelistele pommidele oma elu jätnud! Kust sa muidu tulid?“
„Ma tulin sealt... sealt... Ma ei mäleta. Ma ei tea!“
„Sa ei mäleta, kus sa peale plahvatust ärkasid?“ muutus naine veidi kahtlustavaks.
„Mingis majavares. Aga küla nime küll ei tea. Kõik oli täiesti puruks, suitses... Ma olin ainus ellujäänu... Ma teadsin aga, et seda haava pean kiiresti ravima ja läksingi sealt linnast ära. Metsas arvasin, et need putukad söövad mind lõpuks ära, aga õnneks jõudsin siia. Te olete esimene... elus inimene, keda olen peale pommitamist näinud...“
Naine noogutas mõistvalt ja suunas pilgu lõkke poole. Ta silmad värelesid hubase oranžika tule paistel, kus pragisesid paksud puud. Ta küsis:
„Kas te oma peret mäletate?“
„Kahjuks mitte. Igatahes enda lähedalt varemetest ma kedagi teist ei leidnud. Ilmselt mul polegi kedagi.“
Naine otsis välja pitsilise taskurätiku ja nuuskas, pühkides vargsi ka pisara. Peale üürikest pausi jutustas ta härdalt:
„Mul oli kunagi poeg nagu teie. Samasugune tugev, viks ja viisakas. Väiksena tegi ta natuke lollusi ja tal juhtus seepärast õnnetus. Jäi parema käe kõikidest sõrmedest ilma.“
Perenaine silmitses pisarsilmil külalise seotud könti ja lausus üllatavalt kindlameelselt:
„Te meenutate mulle mu poega, kohe väga. Äravahetamiseni sarnased olete te küll!“
„Tunnen kaotuse pärast kaasa...“
„Aitäh! See oli juba ammu, oma kümme aastat tagasi. See roheline pomm, mis võttis teie käe, võttis toona ka mu lapse. See pomm võtab valimatult kõiki, keda aga tahab!“
Naine pühkis pisarad ära ja vahetas teemat:
„Te olete kindlasti näljane! Ma toon teile midagi ette!“
„Te olete liiga lahke! Ega ma ometi koormaks pole?“
„Jätke ometi rumal jutt! Mis koormaks! Istuge aga mugavalt ja ärge kätt liigutage! Ma kohe toon midagi hamba alla!“
Kööki minnes pomises ta omaette kohkunult:
„Pomm lendab peale, kodu hävib, käsi on kaotatud, mälu pole, putukad rapivad, aga ikka on teine niivõrd viisakas ja tore, et muretseb mulle tüli tekitamise pärast...!“
Ehnater muigas võidurõõmust, sest oht oli lõpuks möödas ja olukord näitas juba praegu paranemise märke. Varsti lendab ta siit minema ja kodus saab juba reservi. Oma könti silmitsedes tõdes ta, et see oli väheke ülepingutatud tee sõjast eemale, kuid kahtlemata palju etem kui lihtlabane surm.
Pealegi saab ta endale mehaanilise käe projekteerida, mida hiljem mitmeotstarbeliselt pruukida võiks. Mitmedki poisid olid kodus ärplenud, et võiks mõne jäseme kaotada, saaks küborgiks hakata ja enda kehale uusi funktsioone juurde saada. Üks ekstreemsem juhtum leidis aset alles mõne aasta eest, kui üks varateismeline suutis omal jalad põlvist saati ära lõigata, et siis võimekad tehishüppeliigesed asemele saada. Tookord jooksis lollike aga verest tühjaks, enne kui tööga ülekoormatud kiirabi saabus.
Aga protees ise võiks olla teravaservaline, et seda vajadusel külmrelvana kasutada. Samuti oleks võimalik sellesse laserrelv peita, kasutades veekindlaid tihendeid. Käeseljal asuv põrutuskindel displei jagaks infot ümbruse kohta, kui sellesse väikese raadiusega radar peita. Energia tuleks päikeselt, enda liikumiselt ja kehasoojusest, seega ratsionaalne oleks jalgadesse mõned energiakogujad peita...
Lüüsisuks keerati lukust lahti ning keegi sisenes. Ehnater kuulis esikust raskeid samme, kuni suur mees teda üksipulgi silmitsema jäi. Oma puhmas kulmude ja vuntsidega ning täiesti sileda ainsagi karvata pealaega paistis turske vägilane päris hirmutav, kui ta müristas:
„Ja kes sina siin oled?“
Ehnater tundis end nüüd päris poisikesena ega saanud sõnagi suust. Ta pelgas, et see suur mees võis vaid lihtsalt vaba tahte peale ta surnuks pigistada. Vahepeal oli naine köögiukse peale meest rahustama jõudnud:
„Ta on meie külaline! Ta ei tee midagi halba! Vaene poiss pääses pommirahe alt vaevu eluga! Ja vaata – tuli teine kohe siia meie poole!“
„Hmh, pommirahe alt, eh?“ päris suur vanamees Ehnaterilt läbitungivalt.
„Ju-Just nii, härra!“ kogeles sõdur.
Hiiglane silmitses võõra könti ja nõudis:
„Kust sa siis tulid kah?“
„Kallis,“ segas naine otsustavalt vahele, „tal on mälukaotus! Ka parima tahtmise juures poleks ta võimeline seda meenutama!“
„Hmh,“ mühatas turske peremees, „Alles langes sinna va Cornetovo kanti üks roheline sutsakas! Võimalik, et kõmpis järve äärest soid mööda siia! On ju nii?“
„On!“ neelatas sõdur, silmitsedes tohutu mehe muskleid, mis riietesse ilmselgelt kuigi hästi mahtuda ei soovinud. Ta lootis pingsalt, et ta enda räsitud ja niiske väljanägemine on ikka piisavalt veenev, et vanamees juttu usuks. Tegelikkuses ei läbinud ta mingit sood, vaid ületas kõigest ühe sügavama ojakese.
„Oh, kui rumal minust!“ hüüatas perenaine, „Me polegi korralikult tutvunud, meil ei käi siin ju kunagi uusi nägusid! Minu nimi on Kornie, mu abikaasa on Menes!“
„Mina olen Ehnater, meeldiv tutvuda!“ pomises sõdur juba enesekindlamalt, rõõmus teemavahetuse üle.
„Olgu siis. Ma lähen lõhun veidi puid, eks hiljem lobiseb lähemalt,“ ütles Menes ja läks magamistuppa tööriideid selga ajama.
„Ma tulen appi!“ hüüdis kannatanu juba lausa reipalt.
„Jäta rumal jutt, sa pead laskma sel koledal haaval kinni kasvada! Istu rahulikult maha, poiss!“ otsustas vanamees lihtsalt.
Kuna sõdurpoiss ei saanud taas sõnagi suust, vajus ta vaikselt diivanile tagasi. Kui ta söönud oli, heitis ta voodisse, kus ta ka silmapilk uinus.

Kui Ehnater järgmisel hommikul ärkas, ehmus ta kergelt oma puuduva jäseme peale, samuti ei saanud ta esimese hetkega aru, kus ta asus. Kui talle pommitaja allakukkumine ja eilne kohtumine meenusid, rahunes ta märgatavalt ning asus vannitoa poole teele. Kuna pererahvas oli juba ärkvel, sest altkorruselt kostis vestlussuminat, võis Ehnater koputamata vannituppa astuda. Ehnater tardus ukse peal ja pööras kibekiirelt ringi, kombekas nägu tulipunane.
„Terekest, kas sa oledki Ehnater?“ kostis magus hääl selja tagant.
„Olen... Vabandust, et ma ei koputanud...“
„Heh, ära põe! Ma olen Helia!“
„Meeldiv kohtuda... tutvuda!“ kogeles sõdur püüdlikult naeratades, kuigi tüdruk ta nägu ei näinud. Mees püüdis viisakalt eemalduda:
„Ma siis... lähen ja... ei sega rohkem!“
„Pole vaja! Ma just lõpetasin! Võid tagasi sisse tulla!“ kinnitas tütarlaps muretult.
Ehnater pöördus aeglaselt, püüdes pilku enam-vähem laes hoida, ja astus ettevaatlikult ruumi sisse. Ta üritas end kohmakalt käterätiku sättimisega hõivatuna hoida, et tüdruk riietuks, enne kui ta ise rõivad seljast viskab. Ilmselt polnud keegi siin kolkas imperiaalsetest kommetest ja etiketist kuulnudki. Kui peretütar väljus, heitis ta mehele itsitades muretu pilgu ja läinud ta oma nisukollaste juuste lehvides oligi. Oeh, mõtles Ehnater endamisi seinale toetudes, kuigi ta kombed veidi tahumatud paistsid, oli see vast üks paganama ilus neiu!
Kui ta end ära pesi ning valmis sättis, liikus ta alumisele korrusele, kus kõik koos olid. Kornie tervitas külalist ning asus oma tütreid tutvustama:
„Ehnater, saa tuttavaks meie tütardega – tema on Helia...“
Veetlev linalakk itsitas korra oma õrna käe taga.
„...ja tema on Ecchia!“
Suurepärane ilus brünett naeratas meelalt oma lokke sõrme ümber kerides.
„Heh, meeldiv tutvuda, mina olen Ehnater!“ naeratas mees tüdrukutele vastu. Kornie rõõmustas:
„Kui armas! Ühesõnaga, seis on siis selline... Ehnater, kuna sa said koledal kombel vigastada, mälu on kadunud ning elamine hävinud, siis oleme nõus sulle peavarju pakkuma!“
„Ma... Ma ei tea kohe, kuidas teid kõiki tänada... Kui on vaja mingit tööd teha, siis laske mind ligi! Mind ei huvita töö füüsiline raskus, kui saan teile sellega oma tänu näidata! Eriti elektroonika- ja tehnikaalased tööd istuvad mulle veel eriti hästi! Arvestage, et ma tunnen parajal määral ka Hanattari-aegset tehnikat!“
„Kui armas sinust, Ehnater!“ hüüdis perenaine rõõmupisarateni liigutatult. Menes ajas end püsti ja lausus sõdurile ootamatult lahkel toonil:
„Tule korra kaasa, ma näitan sulle, kus asjad siin majas asuvad!“
Meeldivalt üllatunud peremehe paranenud suhtumisest, hüppas Ehnater reipalt jalule ning järgnes vanale.
„Näed, siin on garaaž ja tööruumid...“ seletas suur mees, kui nad nurga taha jõudsid. Äkki vanamees seisatas ning muutis järsult tooni:
„Nii, ära võta seda isiklikult, aga nagu isegi taibata võid, pole majas noormehi olnud. Kuula väga hoolega, sest ma ütlen seda sulle vaid korra! Ühesõnaga, kui sa mu tütardega semmima hakkad, palud sa mult õige pea, et ma eemaldaksin su funktsioneeriva käe ühe teise kehaliikme asemel. Me toidame, hooldame ja aitame sind, vastutasuks lubad sa mu tütred puhtaks jätta. Kas selline kokkulepe on vastuvõetav?“
Peremees põrnitses külalist väga umbusklikult, nii et vastus tuli alles viivu pärast:
„Olen nõus!“
Ehnater tajus, et selle maakaga võivad tal üsna tõsised sarvede kokkuajamised ees oodata.
„Selge, kokku lepitud!“ leebus metsik vanamees silmnähtavalt ning isegi naeratas soojalt. Järgnes kuidagi häbelik vaikus ning sõdur soovis kiiresti teemat vahetada:
„Mis muidu selle katte all on?“
„Ah see? See on mu kullake! Seda ei näpi keegi teine peale minu!“
„Mis marki ta on?“
Tohutu mees silitas katet, mille all pesitses vana hõljuk, ja lausus uhkusega:
„HPM-670! Hanattari-aegne!“
„See kuulus hõljuk! Lubate vaadata?“
„Ehk hiljem! Ma praegu lähen tööle... Pealegi ei tööta see ühtlaselt...“
„Mis tal häda on?“
„Ah, kompensaatorid pole sünkroniseeritud ja veel paar pisiviga mootoriruumis,“ vastas vana kergelt ohates, „Aga ära loodagi selle kallale pääseda, sest see on mu elutöö!“
Taibanud oma liigselt jämedat tooni, lisas ta ruttu:
„Ära võta seda isiklikult; on vaid vähesed meistrid, keda oma hõljuki ligi lasen, aga nad ka maksavad pisut enam kui suvalised kohalikud tehnikafännid.“
„Ma mõistan.“
„Väga hea! Siis lähme tagasi tuppa, seal aitad mu naist igasuguste töödega ja muud sellised jutud.“
Kui vanamees pere ühekohalise katuseta hõljukiga ära lendas, küsis Ehnater Kornie käest:
„Kas teil siin mingit kommunikaatorit on? Interplanetaarset?“
„On küll! Milleks sul küll seda vaja? Kas keegi lähedane tuli meelde?“
„Kahjuks mitte, aga ma soovin asenduskäe kokku panna ning selleks pean ma pisut juppe tellima. Lubate?“
„Aga loomulikult!“
Kui sõdur kommunikaatoriga oma tuppa jõudis, saatis ta viivitamatult hädasõnumi oma väeosale. Mõne minutiga saabus vastus, kus paraku lubati ta äratoomist vaid invasiooni korral. Meel õige mõru, helistas ta oma lemmiktehnikadiilerile, et see talle kõik vajaminevad jubinad saadaks. Ta mõtles ja kahtles veidi, aga palus lõpuks ka kompensaatorite reguleerija tuua.
Enne perenaisele kommunikaatori tagastamist kustutas ta hoolega kõik jäljed sõnumivahetusest Impeeriumiga ning seejärel päris, kas ta saaks kuidagi kasulik olla.
„Oh, mis tööd sulle anda? Vaata, ehk läheb Helial abi tarvis!“
„Hästi, lähen vaatan! Kus ta on?“
„Ta on kasvuhoones taimi hooldamas!“
Kasvuhoone kujutas endast naabermaja, mis sisustatud peegeldavate pindadega ning paljude eredate lampidega. Kuna maju ühendas hermeetiline tunnel, polnud tarvis respiraatorit kanda. Helia tegeles parasjagu mingite veidra välimusega taimede kastmisega, kui uus üürnik hoonesse sisenes ja teda hõikas:
„Hei, Helia! On abi tarvis?“
„Ah, abi? No miks ka mitte!“ oli tüdruk põnevil, „Näed, sina hakkad kastekannudega seal taga käima, sest voolik sinna ei ulatu! Ja mina hakkan siin neid kanne täitma, kui sul need tühjaks saavad!“
„Teeme siis nii!“ vastas Ehnater ja tõstis anumad lähemale. Need olid küllaltki väiksed, nii et ta sai nende kandmisega oma ühe käe abil kergesti hakkama. Kui ta neid kolmandat korda täitma tõi, lasi tüdruk need juba kõva survega täis, nii et vett pritsis.
„Valmis...?“ küsis sõdur ja vakatas poole sõna pealt, sest tüdruku särk tilkus veest, lubades aimata naiselikke kumerusi...
Ehnater neelatas kohkunult, sest kuklas vasardasid alles veidi aega tagasi vanamehe poolt talle peale loetud sõnad. Maksku mis maksab, aga ta pidi kiusatusele vastu astuma, kuigi see oli viimane asi, mida ta sel hetkel teha soovis.
„Kohe saab... UUPS!“
Tüdruk lasi paraja veejoa „kogemata“ ka Ehnaterile rinna peale, ise salaja oma tibukollaste juuste varjus naeru kihistades kõveras.
„Ah, veesõda?“ ei pidanud pritsitu enam vastu ning valas pool kannutäit tüdrukule krae vahele, mispeale too lausa pöördesse läks. Ka Ehnater sattus hasarti, kui nad üksteist igasuguste taimede tagant vahelduva eduga pritsisid. Kui noorel mehel vesi otsa lõppes, püüdis ta voolikut oma valdusse saada, seetõttu tekkis lõbus rüsin, kui noored püüdsid veejuga teineteise peale sihtida. Varsti energiast tulvil blondiin väsis pisut ja lõdvendas haaret. Ehnater lõpetas puiklemise, nähes, et teisel juba toss väljas.
Hingeldades vaatasid nad teineteisele otsa ja naeratasid kurnatult. Enne kui nad vanamehe sõnade kohaselt millegi ülimalt keelatuga hakkama oleks saanud, pani neid võpatama Ecchia rõhutatud „Khmm!“.
Teolt tabatud hüppasid kärmelt lahku, kusjuures linalaka näoilmel domineeris võidurõõm kontrastina Ehnateri ehmatusele.
„Kastate taimi, jah?“ päris brünett kahtlustavalt, käed rangelt puusas.
„Muidugi, kallis õeke, mida sa siis ometi arvasid?“ vastas Helia muretult poisile silma tehes.
„Selge see. Ema tahtis sind kööki appi, nii et mine! Küll ma võtan siin üle.“
Ecchia jäine pilk tundus Ehnaterile lausa armas, eriti kui tal käed pahaselt puusas olid.
„Hästi, õeke, ma lausa lendan!“ vastas Helia kiirelt lahkudes, unustamata lõbusalt naerda. Kui ta hüplevate sammude kaja hajunud oli, astus Ecchia noore mehe ette ning lausus leebemal toonil:
„Et siis... Khm! Sa tunned elektriteemat ja mehaanikat, eks ole?“
„Heh, NATUKE olen sellega kokku puutunud jah,“ vastas Ehnater teist sõna selgelt rõhutades.
„Väga hea... Tead, mul on väike tehnikamure... Juhtmeid on kuidagi väga palju ja... See on minu toas!“
„Hästi, lähme vaatame...“ nõustus Ehnater ning järgnes neiule.
Kui tüdruk oma toa ukse avas, tulid siin-seal lagedale erinevad tehnikavidinad, koostatud kujul ja juppidena. Ecchia juhtis ta tähelepanu oma lauale:
„Näed, siin see on – minu improvisaatorotsikuga ioonkeevitaja! Millegipärast ei anna ta laenguid, ei luba...“
Sõdur silmitses tööriista, urgitses pisut juhtmestikus ning pidi tõdema:
„Elektriskeem on vaja üle vaadata, siin on see pundar kuidagi eriti sassis.“
„Siin on minu koostatud skeem, siin teisel lehel originaal...“
„Miks sa selle ümber tegid? Ma vaatan, et vana on ka üsna korralik...“
„Ma tahtsin lihtsalt vunki juurde anda! Aga kahjuks läks ilmselt midagi sassi...“
Milline tüdruk, mõtles mees tunnustavalt. Mõelda, et nii ilusat naist huvitavad elektritarbed!
„Ah et tahtsid instensiivsust juurde kruttida, ilma et voolutarve oluliselt kasvaks? Nonii, kus on konverter...“
Palju aega jõudis märkamatult mööduda, kui brünett avastas:
„Oih, me tegeleme ju elektriga, aga sul, rumalukesel, on täiesti läbivettinud särk seljas! Näe, pane see radika peale kuivama! Kuidas sa nii hooletu võisid olla!“
„Aga sinagi märkasid seda alles peale poolt tundi...!“
„Lollike! Võta see ometi ära!“ manitses tüdruk Ehnateri särki sikutades.
„Võtan-võtan, sa teed selle katki!“
„Mis siis sellest?“
„Kuidas mis siis? Mul pole ju rohkem särke!“
„Vahet pole, näedki selleta parem välja... Anna see siia!“
„Pea nüüd hoogu...!“
Justnagu klišee, astus heledate juustega õde tuppa just siis, kui särk valju kärinaga laiali rebenes ning piinliku vaikusemomendi tekitas.
„Ja millega teie siin tegelete?“ imestas Helia silmi punnitades, justkui ei suudaks ta seda uskuda.
„Hmh, kui sa just teadma pead, siis ma vajasin abi oma tööriistade korrastamisel! Ja mida sa ise siin nii järsku teed? Kuulasid meid pealt, jah?“
„Ma juhtusin kuulma jah, kuidas sa ta särki ära tahtsid rabada!“
„Mis! See pole tõsi...!“ punastas Ecchia kohmetult, „Keegi oli selle läbimärjaks pritsinud, aga hea, et ma veel viimasel hetkel avastasin! Ah, mis ma sulle ikka vee ja elektri vahelisest seosest räägin! Sa ju nagunii ei taipa, blond...!“
Nüüd sekkus Ehnater, kes nüüd ootamatust sõnasõjast toibunud oli:
„Olgu-olgu, tüdrukud, pole midagi hullu! Jah, ma sain natuke märjaks ning särk läks katki, aga pole hullu – küll ma ära kuivan ning särgi ära nõelun!“
Talle meenus ka peremehe manitsus tüdrukute kohta ning ta lisas kähku, et keegi vastata ei jõuaks:
„Ma siis lähen ja aitan teie ema! Hiljem näeb!“
„Pea hoogu, Ehnater! Mis saab minu keevitajast?“ päris Ecchia nõudlikult.
„Ja... Ja millal me lõpuni kastame?“ tegi Helia veidi solvunud näo pähe.
„Okei-okei, teeme kõik need asjad ära, aga ükshaaval, eks ole? Mind on üks, teid on kaks!“
Õed vaatasin teineteisele hävitavate pilkudega otsa.
„Enne on vaja mu tööriistad korda teha!“
„Ei, hoopis taimed vajavad kastmist! Vaesekesed jõuavad vahepeal ära kuivada, enne kui te oma elektriasjad ära lõpetate!“
„Tüdrukud, palun! Viskame kulli ja kirja! Oodake, või veel parem – tehke kivi-käärid-paber!“
Õed astusid vastastikku, ise teineteist tigedate pilkudega põrnitsedes. Sõdur tundis veidi külmavärinaid, sest oli veendunud, et kui tüdrukute silmsideme vahele midagi panna, hakkaks see kiirelt kärssama. Pilke üksteiselt pööramata laususid nad pooleldi lauldes:
„Kivi-käärid-paber, üks-kaks-kolm!“
Kui Ehnater sõrmede vahelt piiluda söandas, nägi ta viiki – paar väga teravaid kääre. Nähes, et neiud tardunult teineteist ikka põrnitsesid, soovitas ta:
„Ega siis midagi – tehke korra uuesti!“
Tütarlapsed hingasid väga sügavalt sisse ja kordasid sama mantrat:
„Kivi-käärid-paber, üks-kaks-kolm!“
Tegu oli taas viigiga, seekord siis kaks paberit.
„Kivi-käärid-paber, üks-kaks-kolm!“
Taas paar kääre.
„Üks-kaks-kolm!“
Kaks kivi.
„Üks-kaks-kolm!“
Jälle kaks kivi. Ja käärid. Ja kaks paberit. Ja jälle. Ja taas. Ning uuesti. Ehnater oli juba pehmelt öeldes pahviks löödud – kas tõesti selline juhuslikkus või mõtlevad need õed täiesti ühel lainel?
Kiiresti urgitses ta mingi nööbi oma püksitaskust lagedale, kraapis laualt leitud noaga selle ühele küljele suure „E“ ja teisele „H“-tähe.
„Tähelepanu! Nüüdsest otsustame kõik asjad ja järjekorrad selle abil! Ma viskan selle õhku, see kukub maha ning õiguse saab see osapool, kelle nime esitäht ülevale jääb!“
Ehnater hingas välja, kui ta nööbi põrandale pillas. Seal ilutses krobeline „H“-täht, mille tulemusena ka tüdrukute nägudel erinevad grimassid peegeldusid.
„Hästi, kastke need rumalad taimed ära, aga viieteistkümne minuti pärast oled sa siin, Ehnater!“
„Meil läheb väheke kauem, sest sa segasid vahele!“ lausus blondiinike särtsakalt keelt näidates.
„Nagu sina poleks meid pealt kuulanud!“ tähendas brünett ükskõikselt.
„Mis vahet seal on, tüdrukud!“ rahustas neid kärsitu sõdur, „Nagunii jõuan teie mõlemaga tegeleda! Ja ma kinnitan, et ma tahan teie mõlemaga aega veeta!“
See rahustas õdesid pisut, sest vihane kära lakkas ning Ehnater sai blondiiniga kasvuhoonesse liikuda.

Sarnases tempos möödusid mitmed energilised päevad, mida vürtsitasid kordamööda Ecchia jonnakas sihikindlus ja Helia ülemeelik lustakus. Aja jooksul õppis noormees neidude iseloomusid tundma. Helia oli tema hinnangul selline energiast kiirgav lillelaps, alati siiras ja veidi naiivne. Ecchia aga tundus teisest küljest oma õe polaarse vastandina. Üsnagi arukas tüdruk veetis meelsasti aega oma toas elektrividinatega ning jäi mulje, nagu lahkuks ta sealt vaid kerge vastumeelsusega.
Vahepeal saabus Ehnaterile ka tehnikakraam, mille ta juba peaaegu lõpuni jõudis koostada. Tehiskäsivars kuulas juba ta sõna, lihtsalt mõned lisafunktsioonid olid veel ühendamata-kalibreerimata.
„Nonii, võib juba enam-vähem ka rahule jääda,“ kiitis sõdur oma kätetööd, kui ta seda oma võõrasperele esitles, „Displei on veel pime, radar kalibreerimata ning laserrelv pole töökorras, kuid kõik sõrmed liiguvad!“
Ta demonstratsiooni peale ahhetasid kõik, ka Menes noogutas heakskiitvalt pead ja lausus imestusega:
„Poiss, sul on täiesti oskusi, et suutsid selle iseseisvalt kokku panna, pealegi veel ühe käega! Tead, täna on mul vaba päev, äkki veedame garaažis aega? Äkki leiad sealt midagi muud huvipakkuvat! Lähme?“
„Otse loomulikult, härra perepea!“ kostis Ehnater ehk liigagi innukalt.
„Väga hea! Tüdrukud...“
Õed ajasid oma kaelad õieli.
„Keetke palun kohvi ja tehke mõned lihtsad suupisted!“
Mõnevõrra pettunult siirdusid tütarlapsed kööki, kust hakkas peagi kostma neile nii tüüpiline vaidlus. Vahepeal astusid mehed garaaži, Menes süütas ka erepunast valgust kiirgava neoonvalgusti, mis jättis mulje eelajalooliste veelaevade kajutist. Ta mõtles veidi ja lausus siis tunnustavalt:
„Tead, sa, Ehnater, oled olnud väga tubli ja asjalik poiss. Ja see, et sa meid niiviisi abistad... Ma tahan sult vabandust paluda, et sind alguses nii tõredalt vastu võtsin! See kuramuse sõda hoiab mind üsna pinges. Lausa niivõrd, et ma ei suuda enam võõraidki usaldada! Mõelda, et ma kohalikku saatusekaaslast nii umbusaldasin... Kas suudad vanale rumalale mehele andestada?“
„Ma... Ikka andestan! Polnud see kohtlemine nii hull midagi, see oli ju loomulik kaitsereaktsioon!“
„Tegelikult olin ma päris jube mats, sest mäletad sa seda ööd, kui sa siia tulid?“
„Niivõrd-kuivõrd... Aga tõsiselt, kuidas saaksingi seda unustada?“
„Just! Ma pidin minema puid tegema, aga sina oma katkise käega pakkusid ikkagi abi! Ja mina siis tõrjusin su ettepaneku niimoodi tagasi, et isegi ei tänanud... Aitäh sulle, vahva poiss Ehnater!“
„Aga palun!“ sõnas mõnevõrra üllatunud Ehnater, „Ja tänud minugi poolt, et teie ja te pere mind lahkesti vastu võtsite!“
„Hehh-hee! Palun-palun, poiss! Tead, nüüd ma näitan sulle, mis ikkagi seal katte all peidus on!“
Ehnateri läbis ootamatu ootusvärin, sest kohe paljastatakse talle osa tehnikaajaloost, mida enam igal planeedil ei leidunud. Vanamees seisatas oma elutöö kõrval, haaras linast ja küsis kavala pilguga:
„Oled valmis reisima ajastusse, mil detailid viimistleti piinlikult siledaks? Kui katmikupaneelide vahesid võis aimata vaid treenitud silm? Kui isegi kõige tavalisem pere-cruiser oli palju ihaldusväärsem kui tänased tippmudelid? Tahad puudutada osakest ajast, mil sõit ka kõige kesisema liikuriga tundus kui suursündmus? Siin ta on – Hanattari ajastu kõige kallim, viimistletum, rariteetsem ja ilusam kahekohaline kupeehõljuk! Eksklusiivne HPM-670!“
Menes tõmbas katte ära säärase jõuga, nagu näeks temagi oma hõljukit täiesti esimest korda. Mõlemad mehed jõllitasid, suud töllakil ja ila tilkumas.
Ja seal ta kogu oma suursugususes seisis – ründavat neoonrohelist värvi kere koos läikivate mustade väljaturritavate õhukoguritega ning rohke ääriskroomiga moodustas vägeva koosluse, millega võis terveid linnu maatasa teha. Ehnater õhkas jõuetult, kui silmitses voogavaid sabauimi, mille tippudes asetsevad tagatuleklaasid jätkasid õhusõiduki meeletuid jooni veel terve kämbla jagu. Suurepärane eesmine põhiõhukogur oli kolmekordsed esilaternad täiesti endasse ahminud ning kõik see sädelev kroom pimestas isegi punase valguse korral nagu mõni lähedal resideeruv täht.
Peremees avas ukse ja üle sajandi vana kaunitar lubas leebelt heita pilgu oma lumivalgesse, kroomiga toetatud salongi, kuhu ka mõni kaunis punakas puitpaneel oma tee oli leidnud. Tohutult ilus, lausa ebapraktiliselt kaunis juhikoht kinnitas Ehnaterile, et tegu oli tõepoolest armastusega esimesest silmapilgust.
Ootusärev sõdurpoiss vaatas lubavalt käega viipavale vanamehele otsa, kes heatahtlikult noogutas:
„Istu sisse ja proovi kange!“
Viivitamata lasi Ehnater enda kehal aegadetagusesse juhiistmesse sulanduda, mis mõnusalt ta ümber liibuda püüdis. Ja kõik nupud-kangid peale käiviti proovis ta läbi, neid ahnelt õrnalt libistades. Need liikusid justkui õlitatult, ainsatki lõtku ei leidunud, iga hoob liikus just niipalju, kui talle tehases ette oli määratud. Mitte ainsatki kõrvalekallet! Ja juhthoobade paigutus! Säärast ergonoomikat leidis tänapäeval vaid absoluutse tippklassi sporthõljukitelt!
Nüüd mõistis Ehnater täiesti, miks Hanattari-aegsed asjad siiani nii ihaldatud olid. See masin, milles ta praegu istus, oli parimas korras Hanattari-aegne reliikvia, mida tal kogu elu jooksul ise katsuda oli õnnestunud. Kui Oglenehi Impeeriumis toodetud masinad on olnud alati nurgelised, inetud, kokkuhoidlikud ning rangelt funktsioonile orienteeritud, siis see HPM kehastas varajase Hanattari aja heaolu – massiivsed mõõtmed, jõuline voolav disain, ohtralt disainielemente ja koostekvaliteet, millele miski muu polnud võimeline konkurentsi pakkuma.
„Kas... Kas ta õhku ka tõuseb?“ küsis Ehnater aukartlikul hääletoonil.
„Tõuseb, aga ta käitub väga ebastabiilselt. Jõudu tal on ja puha, kuid ta ei oska seda õigesti suunata. Stabilisaatorid on sünkroniseerimata, mis on väga suurt täpsust ja aega nõudev protsess.“
„Ma... Mul on teadmisi! Lisaks tellisin ka sünkronisaatori, kui sellest hädast teie masinal teada sain! Ehk...“
„Aitäh, poisu, tõesti suur tänu, et aidata püüad, aga tegu on siiski oma ala proffi nõudva tööoperatsiooniga. Ma kardan, et julgest pealehakkamisest pole niisama tolku, kui seda varem igapäevaselt pole teinud. Tohutul hulgal hindamatu väärtusega jubinaid võib puruneda, kui midagi sassi peaks minema, seega ma pean su lahkest abist praegu kahjuks loobuma!“
„Mõistan. Ehk teine kord,“ leppis Ehnater paratamatusega.
„Muide,“ tuli peremehel midagi meelde, „kuidas sa mu tüdrukutega läbi saad?“
„Heh, ei midagi keelatut, seda võin kinnitada,“ näis Ehnater niipalju muretu, kui suure mehe puuriva pilgu all üldse võimalik võis olla.
„Väga tubli! Kahju oleks maatasa teha mees, kellega mul tehnikavärk nii hästi klapib!“
Nähes noore mehe ehmunud ilmet, pehmendas Menes haaret:
„Ära põe, see oli vaid nali! Ei tee ma sulle iial midagi!“
„Selge see,“ naeratas Ehnater pisut ebakindlalt. Toast kostis Helia laulev hüüd:
„Snäkid ja vesi on valmis!“
„Hästi, kullake!“ vastas Menes rõõmsalt ning läks oma kõhtu täitma.
Ehnater aga veel liikuma ei saanud.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar