Lugu I-2. Muretu rännumees. IV ptk - Mõttekaaslased

Õpetaja selgitas mälestust:
„Väikesed konfliktid ja arusaamatused olid, aga Impeerium ja Degre Beeta jäid siiski kaubanduspartnereiks ja liitlasteks. Üldjoontes said nad kenasti läbi ja mingeid suuremaid jamasid sel ajal polnudki. Hoopis teine lugu on Oglenehi ajastuga, mil nad olid surmavaenlased. Järgmine mälestus on aastast 23 PHA ehk Hanattari ajastu viimane aasta, mis oli ka ühtlasi kõige pingelisem.
Mis sel ajal juhtus? Lühidalt öeldes oli Rugnar hakanud oma võimu kuritarvitama ning muutis valimised vaid naeruväärseks farsiks, et kindlustada oma positsioon. Kuigi ta oli juba üle 70 aasta vana, tundis ta end kindlamalt ja tahtejõulisemana kui kunagi varem. Silmavalve oli muutunud vahepeal tugevaks sõjaliseks organisatsiooniks, mis kontrollis kodanike elu paljusid aspekte. Silmavalve tegeles nii kodanike valvamise kui ka karistamisega. Kõnesid kuulati pealt, uuriti inimeste meelsust, lasti käiku riiklik propagandamasin.
Nagu ütlesin, on mälestus aastast 23 PHA ning selle kirjapanijaks on keegi Coheiron. Ta kirjutas järgmist...“

Kosmoselaeva arvuti hakkas piiksuma, see oli signaal, et sihtkoht lähenes. Pisut häiritud, et uinak nii järsku lõppes, ajas Coheiron end kulunud asemelt maha ja sättis end juhtruumi poole teele. Kaasa haaras ta odava brändi pudeli ja viskas mantli üle õlgade. Ta oli Torpana kuumas kõrbepiirkonnas üles kasvanud ning kosmoselaeva sisekliima tundus talle liiga jahe. Ta ei saanud seda ka endale sobivaks keerata, sest esiteks nii vana kaubaalus seda ei võimaldanud ja teiseks oleksid ta kaasüürilised end ogaraks higistanud. Aga kuna ta sai oma kajuti temperatuuri piisavalt kõrgena hoida, piisas talle sellestki, et tal üks kindel paraja kliimaga pelgupaik on.
Talle tuhises vastu Ciuita, lõtvade elukommetega naine, kes sattus ta laevale elama oma seiklus- ja rännuhimu tõttu. Naine päris energiliselt, juskui laps kohe-kohe mänguasjapoodi jõudes:
„Kas jõuame varsti kohale?“
„Jõuame,“ noogutas mees ükskõikselt.
„Kui tore! Kui tore! Kui tore! Kasiinod ja poed! Baarid ja urkad! Turud ja purskkaevud! Lõpuks ometi!“
Kesklounge’i jõudes nägi ta Azrey’d talle tüüpiliselt pidevalt suitsetamas ja kosmosesse vahtimas. Azrey küsis pead pööramata:
„Coheiron? Mis planeet see oligi?“
„Araxis Alfa,“ vastas kapten.
„Ahsoo... Neetud! Saad sa varsti äkki kuhugi sinna sõita, kus ka mina maha võin astuda?“
„Kui selline tellimus tuleb, siis jah.“
Naine hõikas kusagilt tagaruumist:
„Hei! Kas keegi on mu ferentshüaaninahast püksikuid näinud?“
„Liigagi palju,“ muigas Azrey.
„Päriselt, noh! Mul on kiire! Pean end valmis pakkima! Me ju kohe maandume!“ hüüdis Ciuita ärevalt, ruttas lounge’i ja hakkas oma riideeset ruumi sisustuse ja mööbli alt otsima.
„Aga maha saad sa astuda ju alles mitme tunni pärast!“
„Seda ma ju kogu aeg räägingi! Mul läheb kiireks!“
„Sul on alati kiire! Pealegi, mida sa seal väljas alati teed?“
„Pole sinu asi!“ näitas naine lõbusalt keelt.
„Just, nagu ma ei teaks, mida sa teed! Kust mujalt tuleb see raha, mida sa raiskad igasuguste riidehilpude ja mängupõrgute peale...?“
Naine pani mehele väikese flirtiva laksu vastu pead, viimane vaid muigas selle peale sügavalt ja puhus sigaretitossu välja. Coheiron aga pidas naist veidi lapsikuks ja ebaväärikaks, sest just 30 aasta künnise ületanud inimene peaks näitama juba küpsust. Ciuita käitumine sobinuks kõige paremini ehk teismelisele, kes on alles oma seksuaalsust ja ümbritsevat maailmaruumi avastamas. Kapten ise oli 52aastane ning seetõttu ehk loomulikult pisut vanamoeline. Azrey läks aga naise flirtide ja mängudega meeleldi kaasa, sest tal olid mõned aastakesed 30ndast eluaastast puudu ning hormoonid möllasid veel terves elujõus.
Coheiron istus vahepeal pilooditooli, et jälgida arvuti tööd maandumisel. See oli lihtsalt ettevaatusabinõu autopiloodi rikke puhuks. Ja rikkeid esines nii vanal alusel piisavalt, et ta saaks oma tehnikaalaseid teadmisi vormis hoida. Kuna praegune tegevus oli parajalt igav, korkis ta kaasatoodud pudeli lahti ja lonksas mitu mehist sõõmu.
Varsti võis ta infotabloolt jälgida, kuidas „vaht“, automaatne planeedi tollivalidaator, ta aluse registreeris ja maandumissertifikaadi väljastas. Kuigi ta vedas kaupu Impeeriumi sees, olid need protseduurid vajalikud kogu planeetidevahelise liikluse jälgimiseks ning salakaubaveo takistamiseks. Planeedile jõudes pidi ta esmalt külastama tollipunkti, kus kogu ta kaup üle kontrolliti ning kõik reisijad registreeriti. Alles seejärel võis ta tellijale kauba kätte toimetada suvalisse punkti planeedil.
See kõik võttis pisut aega, aga ühele poole ta nende formaalsustega lõpuks ometi sai. Kauba tellija kaubadepoo asus ekvaatori läheduses, seega oli kliima sihtkohas pisut jahe, kuid täitsa talutav.
Kui alus maandus, lasi naine otsekohe linna peale varvast, jättes mehed alles kampsuneid selga ajama. Kuigi Azrey tundis end sel planeedil ebamugavalt, soostus ta siiski depoo territooriumil jalutama ja värsket õhku hingama.
„Kuuled, Azrey,“ päris kapten, „miks sa mõndades maailmades üldse maandumispaigast kaugemale ei taha minna? Mõnel planeedil sa lausa keeldud laevast väljumast! Kas see su tervisele ühel hetkel ei hakka? Nii vaimsele kui füüsilisele?“
„Tegelikult on asi selline... isiklik. Ma lihtsalt kahetsen oma kunagisi tegusid.“
„Kui küsida tohib, kas need teod on seadusi painutava loomuga?“
„Noh,“ jäi Azrey mõttesse jäädes lakke vahtima, „tehniliselt mitte! Igatahes võmmid mind küll ei otsi, kui sa seda teada tahad!“
„Ma oletan, et sa pole kuigi populaarne?“
„Võib ka nii öelda. Aga rohkem ei sooviks ma sel teemal rääkida, sest sina pole ju enda elust meile midagi suurt teada andnud!“
„Tõsi, tõsi ta on,“ nõustus Coheiron pead noogutades, kui nad trepist alla ronisid, „Lihtsalt mul polegi millestki enamast rääkida kui oma laevast ja paljudest reisidest. Vaata, mina olen õige pea juba vana inimene ega pea lugu elustiilist, mida meie õrnast soost reisikaaslane harrastab. Ma lihtsalt tahan tunda kosmose lähedust.“
„Noh, vähemalt on sul mingi eesmärk või unistus. Mina... mina ei tea, mis minust saab. Ma ei tea isegi seda, mis ma tahan, mis minust saab.“
„Olgu, mine jaluta siin angaaris ringi ja mõtle oma elu üle järele, sest nii ei saa sa minu arvates jätkata, ise oled ju noor ja tugev poiss! Ma pean kaubaasjad korda ajama, näeme hiljem!“
„Olgu, kohaliku õhtuni!“ lausus Azrey ning eemale jõudes, kui ta taskust sigaretti otsima asus, ütles tasa:
„Saan küll jätkata, kui tahan!“

Coheiron oli kaubaasjad korda ajanud, raha kätte saanud ning võis asuda kaubaturule, et leida uus tööots. Kaubaturud olid ehitatud ja loodud spetsiaalselt erakaupmeestele, sest alati leidus keegi, kes kuulutas, et vajab kauba toimetamist Impeeriumi teise otsa. Riiklikud kaupmehed sellega ei tegelenud, sest nad olid regulaarselt hõivatud valitsuse kaupade transpordiga. Seega riikliku ja erakaupmehe vahe oligi selles, et esimesel oli kindel sissetulek ja enamasti ka marsruut kindlustatud, kuid erakaupmeeste töö oli rändava iseloomuga. Nii tuli kauba kohaletoimetamise paigas alati otsida uus tööots, et vältida kahjumlikke tühisõite. Kuid tööd ei pruukinud alati leida ning olemasolevate tööotsade eest pakutav tasu oli enamasti nii mõnitavalt väike, et Coheiron oleks tahtnud pakkujaid mõne vänge väljendiga kostitada. Aga midagi polnud teha, konkurents suures Impeeriumis oli tihe ning tegelikkuses oli ta õnnelik, kui ta kättetoimetamise päeval enam-vähem rahuldava tööotsa leidis.
Kapten sisenes üsnagi puhtasse, kuid antiikse välimusega hämara valgustusega kõrts-kaubaturule. Siin said kokku transpordi pakkujad kui ka soovijad, samuti helendasid siin pidevalt uuenevad kuulutusetablood. Selle koha kontseptsioon oli üsna kaval, nentis Coheiron, sest kaubaturule tullakse istuma tavaliselt tundideks ning passimise mugavamaks ja hubasemaks muutmine oli igati tervitatav. Loomulikult oli asja mõte ootajate pealt teenida ning mees otsustaski koha käivet pisut suurendada, aga siiski vaid natuke, sest lasi endale ette tuua kõige odavamat konjakit.
Ta asus kuulutusi sirvima, sest selleks ta siia ju lõpuks tuli. 50 000 imperiaali väikse koguse veerikusarvede viimise eest Hiuanale? Ei tule kõne alla, sest see asub kaugel ning laeva kütus sööb seetõttu suurema osa ära. Täpsustamata relvade transport Akramis Omikronile ja 100 000? Peab vahele jätma, sest nende hulgas võib olla ka illegaalset kraami, mis vahelejäämise korral läheks kalliks maksma, arutles kapten konjakiklaasi käes kiigutades. 10 000 kuupmeetrit väärispuitu Ubunu kolooniasse, pakutakse 30 000? Kuigi see on üsna lähedal, on kogus liiga suur. 120 000, et loomaaia loomad ümber Zarteitosele kolida? Kuna kaubaruum on hermeetiline, siis saaks ette võtta küll, aga hind tundub kahtlustäratavalt kõrge. Kapten otsis iga loomaliigi kohta infot ja hakkas seda läbi töötama, kuni pettunult longu vajus – okasdreniin produtseerib uskumatus koguses mullsõnnikut ja seda sissehingatava õhu abil! Mis veel pakkuda on? Suur pakend tundmatu sisuga... kohe eemale. Kuld ja muud väärisesemed Pakiteirose kuule ning antakse 200 000 koos kohustusliku turvameeskonnaga. Ei sobi, sest laevale oleks vaja kolmanda astme soomuskeret. 2000 küüdi pakkumise eest põhjapoolusele? Pole mõtet pisiasjadele aega raisata.
Coheiron ohkas ning kulistas klaasi ühe sõõmuga tühjaks. Kuna ta mõtted kuulutustelt korraks eemale suunas, kuulis ta poolkogemata kahe mehe vestlust kaks lauda eemal. Tegelikult poleks ta pidanud midagi kuulma, sest nad vestlesid liiga vaikse häälega, aga ruumi akustika lubas juhuslikult neid üsna selgelt mõista. Ta piilus nende poole ja nägi, et üks oli üsna pikka kasvu ning ilmselgelt välikülaline, sest mehe valge riietus sobis pigem pisut soojemasse kliimasse ning rääkija mõjus üldse šikimalt kui keegi teine siin pubis. Lisaks kandis ta laia imperiaalset kaabut, mis võis vabalt tunnistust anda tema kõrgema päritolu kohta. Ta jässakas vestluspartner oli ilmselgelt kohalik, sest too oli kaetud pealaest jalatallani ilmetu koheva mitme pruuni varjundiga ürbiga. Välismaalane oli ütlemas:
„...tead, see Ogleneh... Minu arvates ta ikka salaja püüab midagi praeguse troonikriisi pärast teha.“
„Püüab või mitte, aga ta on vaid konsul ehk faktiliselt nõunik. Ka parima tahtmise juures ei suudaks ta midagi korraldada!“
„Praegune olukord on väljunud kontrolli alt! Oli kunagi aeg, mil ma ootasin, et kuninga võiks keegi välja vahetada, kuid nüüd on imperaator toonud uusi ja hoopis teistsuguseid probleeme! Vaata seda ühiskonna paranoiat! Vaata, kuidas inimesi kontrollitakse ning karistatakse! Karistatakse! Varem suunati seaduserikkujaid õigele teele ja aidati neil mõista oma tegude tagajärgi, aga nüüd on peamine vaid raske karistamine ja lõputu järelevalve!“
„Aga sind võidakse ju pealt kuulata ning mikrofonid...“
„Mul on segaja taskus, ära selle pärast muretse! Pealegi on see paik viimane koht, kuhu need kuulekad valitsuse koerad tuleksid! Araxis Alfa on üks ustavamaid maailmu imperaatori võimule kogu Impeeriumis!“
„Ma arvan, et sul on selle koha pealt õigus!“
„Võid mürki võtta, et mul on õigus! Ma tunnen Silmavalvet, sest kahetsusväärsel kombel aitasin mina ise selle alustalad püsti seada! Ma võin sulle kinnitada, et Silmavalve ei pidanud selliseks repressiivseks monstrumiks muutuma! Ja monstrumiks muutis selle just imperaator! Tema on kõige halva taga! Tema kaotas ka demokraatlikud valimised ära! Nüüdseks on ta kuninga kukutamisest alates pidevalt troonil olnud, kuigi idee poolest oleks ta pidanud selle koha ka kellelegi teisele andma! Kõik on valesti läinud!“
Coheiron jäi vahepeal lausa huviga kuulama ning nõjatus seljaga lähemale. Kohalik asus rääkima, kuni välismaalane veidi veini lonksas:
„Noh, kuigi poliitiliselt on olukord, jah, veidi represseeriv, siis ärgem unustagem ka head külge – tööstus töötab täistuuridel ning kõik, mida toodetakse, on kõrgkvaliteediga! Sisuliselt on range korra tõttu toimunud tehnika renessanss!“
„Sa unustad, et need on vaid vidinad! Lelud! Need ei aita süüdimõistmise vastu! Need ei aita vabadust juurde saada! Neil asjadel on üldse täiesti ükskõik, kuidas meie elame! Ja meie elame terrori all! Kartuses, et ehk homme me ei ärka! Või veel hullem, äkki viiakse homme kuhugi kaevanduskolooniasse! Vabaduse kaotamine pole seda lukskaupa ja kõrgtehnikat väärt! Isiklikult oleksin täieliku vabaduse eest nõus elama ka kui Terra-aegne ürginimene!“
„Aga, põhimõtteliselt, kui sul pole midagi varjata, siis pole ka tegelikult mingit vahet, kui Silmavalve sul ja meil kõigil silma peal hoiab! Kui elame ausat ja rahulikku elu, siis ei tohiks neil meie vastu midagi olla!“
„Sa, mu sõber, oled üsna naiivne! Vaata, asi on esiteks põhimõttes – miks said mu esivanemad elada muretus vabaduses, samas kui mina pean paaniliselt jälgima iga oma sõna ja tegu? Teiseks, see jälgimine ja terror pole mingi ajutine nähtus, vaid kestab igavesti, kui keegi tõsiselt vastu ei hakka. Ja lõpuks, valitsus saadab suvalisi inimesi kaevandustesse sunnitööle, sest mõned operatsioonid saab sooritada vaid käsitsi! Nii on nad „vabatahtliku“ tööjõu kaevandustesse viimise õigustuseks igatahes väitnud! Ja seda kõrgtehnoloogia ajastul! Absurd! Kas see pole tõestus, et meid valitsevad kurjategijad? Ja milleks seda relvastust ning sõjalise otstarbega kosmosealuseid nii palju toodetakse? Kellele, kurat, oli vaja seda Cayagot? Kelle vastu me võitleme? Teadke, et Degre Beeta, võimsaim vabaplaneetidest, pole sugugi mingi ähvardav sõjaline oht! Impeerium suudaks selle planeedi mitme kuuga alistuma sundida! Ja seda saavutataks vaid kaugpommitamisega! Kas teate, milleks oli seda Cayagot ning neid teisi laevukesi tegelikult vaja?“
„Milleks siis, kui välisvaenlasi põhimõtteliselt pole?“
Välismaalane kohendas elegantse liigutusega oma laia kaabut ning lausus peaaegu võidukalt:
„Enda rahva jaoks! Kui mingi planeet mässama kukub, siis tuleb Cayago koos parve pommitajatega ning vastuhakk surutakse kohe maha!“
„Ma ei saa seda eriti uskuda! Selle asja pärast on siis vaja nii palju aluseid ja tervet hiiglaslikku emalaeva?“
„Aga loomulikult! Kas sa siis arvasid, et kui ta niisama ilma relvadeta terrori püsti oleks pannud, kas siis rahvas oleks lihtsalt asjaga kaasa läinud? Loomulikult mitte! Ta oleks esimeste aktide tõttu maha rebitud ja üles poodud! Sõjavägi, pidev jälgimine ja pisiasjade eest eriti ränk karistamine hoiavadki tema despootiat püsti! Vägivallata laguneks ta võim otsekohe!“
Coheiron oli šokeeritud – temagi oli valitseva terrorirežiimi vastane ning sealsamas olid tema mõttekaaslased! Ta ei olnud iial kuulnud kedagi avalikult võimu üle kurtmas, veel vähem tundis ta kedagi võimu vastast isiklikult. Ta ei julgenud vahele segada ega end tutvustada, sest need mehed oleks teda kahtlemata agendiks pidanud. Ta oli kuulnud palju lugusid samasuguste olukordade kohta, kus mingi suvaline võõras liitub mõttekaaslasena ning hiljem tuleb välja, et ta oli erariietes Silmavalve agent. Seetõttu oleks tema liitumisel seltskonda mehed jutu olulisel teemal pooleli jätnud ning jätkanud lihtsalt maa ja ilma teemal. Kuna ta tahtis rohkem teada, ei riskinud ta midagi ette võtta, vaid istus edasi ning tellis uue klaasi konjakit.
„Aga räägi sellest Oglenehist täpsemalt!“ päris kubujuss.
„Ogleneh on Hanattari kõige lähem nõuandja. Nende omavahelist suhet kirjeldatakse kui midagi sõpruselaadset, sest omavahel räägivad nad familiaarselt ja sundimatult.“
„Kui nad omavahel sõbrad on, siis miks sa arvad, et Ogleneh midagi haududa võib?“
„Esiteks, nende sõprussuhe pole täit kinnitust leidnud. Teiseks, Ogleneh on tuntud kui üks ütlemata kaval strateeg ja sõprust võib ta vaid teeselda, et uinutada imperaatori valvsust ning talle lähemale pääseda. Ta on ühes oma teoses maininud iidset Terra ütlust „hoia oma sõbrad lähedal, aga oma vaenlased veel lähemal“. Ja kolmandaks, ma olen need järeldused teinud sündmusi vaadeldes ning mingit otsest kinnitust ma tema plaanidele küll leidnud pole. Ma olen lihtsalt lugenud tema raamatuid ning kui ta kõike sealset tõesti ka ausalt mõtleb, siis oleks loogiline järeldada tema sügavat vastuseisu imperaatorile.“
„Kas seal teoses ütleb ta midagi otse imperaatori kohta?“
„Ei, ta räägib seal ühiskonnast ja selle probleemidest. Ühes peatükis kirjeldab ta jubedat stsenaariumit, mis võib juhtuda, kui võim korrumpeerub. Ja ta andis üheselt mõista, et teeks omaltpoolt kõik, et need korruptandid eemaldada, kui selline olukord tekkima peaks.“
„Aga see on ju ilmselge vastuhakk! Miks ta kõrgel ametikohal imperaatoriga sõbrustamise asemel siis juba kuskil mülkas surnud pole?“
„„Koerad“ ei osanud seda lihtsalt läbi näha. Ja kuna konkreetse raamatu kirjutas ta kuninga ajal, siis äkki järeldati sellest vaid tema kuningavastasust? Muide, kas tead, et kõik targemad inimesed Silmavalves, noh, need, kes nägid vajadust tige imperaator kukutada, on juba ise ammu arreteeritud.“
„Oot, tähendab, Silmavalve on teinud iseenda liikmete seas konkreetseid puhastusi?“
„Täpselt nii! Ja järele ongi jäänud siis need väheke rumalamad isikud, kes tohutu vaimustusega suure isanda käske täidavad. Neid kutsungi ma „koerteks“, sest nad on niivõrd ustavad, hoolimata oma peremehe kurjusest. Koer ei hooli oma peremehe kavatsuste moraalsest küljest, koer on alati truu, isegi siis, kui peremees teda vahel nuhtleb.“
Välismaalane võttis äkitselt oma taskust klaasitükki meenutava elektronmärkmiku ja tähendas:
„Jah, see juba piniseb, et ma süstiku peale hüppaksin! Riigiametniku elu  on ikka üks tohutu ringilaskmine! Aga hea, et ma siiski tänase vaba hetke leidsin, et sind külastada!“
„Minulgi oli sind meeldiv taas näha, Dalger, vana sõber! Tule millalgi jälle!“
„Tulen-tulen, Hofi! Nägemiseni!“
Mehed tõusid ja kaisutasid, seejärel lahkus Dalger kiirustades, kuid Hofi jäi veel oma jooki lõpetama. Kapten aga mõtles.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar