Lugu I-4. Esimene koht. XV ptk - Start!

Pedagoog kohendas end toolis, rüüpas kohvi ja seletas õpilastele:
„Keskmine Impeeriumi sõdur oli sõjaväekohuslane, kes tegi asja vastu enda tahtmist. Tõsi, palk ja sotsiaalkindlustused korvasid veidi seda ebamugavust, kuid paljud jätsid oma elu lihtsa kahurilihana.
Olid ka eliitpataljonid, kuhu võeti vaid ideoloogiliselt korrektsemad ja ajupestumad sõdurid, kes tõepoolest ei jõudnud ära oodata päeva, mil nad saavad Impeeriumi eest oma elu anda. Eliitpataljonid tegelesid ofensiivi ja dessantidega, sest need tegevused nõudsid kõige enam kartmatuid sõjardeid.“
Kuni õpetaja oma märkmeid kohendas, küsis üks õpilane tagareast:
„Mis sai Jumala Lastest?“
„Tollal see alles kasvas, aga sellest räägime kindlasti peale kontrolltööd ja päris pikalt. Nii. Järgmine mälestus aga räägib elust Degre Beetal aastail 120-121 PHA. Sõda mõjutas kaudselt isegi sõjas mitteosalevate inimeste elu. Kõigest võeti viimast, sest kogemus näitas, et vallutatud aladel oli vaid aja küsimus, mil kehtestati igasugused piirangud ja karistused. Seda kõike demonstreerib edukalt ühe tolleaegse teismelise kirjapandu. Muide, tänu Ehnaterile on selline mälestus üldse olemas...“

Oli kaunis suvepäev, kerge tuuleke kõigutas kõrghoonete vahel pesunööre ning õhku täitis lindude kraaksumine ja lendsisalike käratsemine, kui nood paremate pesitsuspaikade pärast rivaalitsesid. Kuigi Degre Beeta pealinn Norpol oli maksimaalselt täis ehitatud, leidis elusloodus oma tee sinnagi. Lendsisalikele paistis lausa meeldivat selle linna mitmetasandilisus, sest mõned neist lendasid pimeda all-linna koridore meenutavatel tänavatelgi, harilikest tuvidest rääkimata.
Õigupoolest oli Norpol üldse erakordse üldplaaniga, mida ei leidunud kusagil mujal. Kuningate ajal oli see juba isegi üsna pirakas linn olnud, aga Hanattari aeg lõi sellele veel tõelise vungi sisse. Sel ajal jäi palju ruumi puudu ja hakati vaikselt uusi hooneid vanade turjale paigutama. Ühel hetkel kaotati selle üle kontroll ja enne kui arugi saadi, oli vanalinn juba täielikult uue betoonkoorikuga kaetud, jättes pool linna täielikult päikeseta.
Edasi käis areng juba loogiliselt – rikkamad elanikud ja suurimad korporatsioonid kolisid vaikelt uude peal-linna, vaesemad ja suurem osa pööblist aga suruti all-linna, kus peagi kuritegevus ja kahtlased ärid tohutu hoo sisse said. Nüüd oligi Norpol mitu sajandit nõnda lõhestunud olnud, et mõjus kahe eraldiseisva linnana.
Peal-linna valitsesid korporatsioonid ja suhtlus käis „raha keeles“ ehk kel enam pappi, see ees ja sees. Üks korporatsioon oli teistest aga erinev. Kui kõik teised peale raha ja mõjuvõimu soovisid näha ka tugevat Degre Beetat, siis Pseudopolis Corp. oli oma juured siia ajanud otse Impeeriumist. Kuigi vaenlase päritoluga firmade, äride ja muud ühingute tegevus oli seadusega piiratud, leidis see hiid ikka läbi altkäemaksude ja nihverdamise tee kameeride põhikantsi Degre Beetale. Pseudopolis Corp. valmistas planeedi elanikele palju muret, kui ta mitmeid tehaseid soetades nende toodangut kaudselt Impeeriumi hüvanguks kasutas. Kavalate skeemide tõttu ei suutnud keegi seda kahjuks veenvalt tõestada.
Kõigile oli päevselge, et see korporatsioon soovis Degre Beeta turul monopoli, et siis kameerid majanduslikul teel alistada. Kuigi ta sundis kohalikke rivaale kahjumiga tegutsema, ei nõustunud seed oma tehaseid „interplanetaarsele saatanale“ müüma.
Samal ajal ei huvitanud all-linna elanikke see ärihiiglaste kemplemine, sest neil oli täiesti teistsugune elu, mis seisis eemal uhketest marmorvestibüülidest, suurtest äritehingutest ja esindusballidest. All-linna elu kihas igasugusest kahtlase väärtusega ja lausa ohtlikust meelelahutusest. Igal tänavanurgal tegutses vähemalt üks bordell, kohati olid terved tänavad baare ja õllekeldreid täis, siin-seal mõni kõrvaltänavale püsti löödud lett keelatud kraamiga, tupiktänavate otstes peeti loomadevahelist võitlust, areenidelt kostis kokkupõrkeid ja publiku möirgamist planeetpalli mängude raames.
Muide, planeetpall oli Degre Beeta niinimetatud põrandaaluse ühiskonna populaarseim sportmäng, mida harrastati igas vanuses. Lühidalt seletatuna tuleb seal hõljukeid kasutades kolmeliikelistel meeskondadel plasmapall vastase väravasse tulistada, kusjuures sihturi löödud värav ei loe, nii et punkte saavad meeskonnale tuua vaid kaitsja ja ründaja. Sihturi eeliseks on jälle 45kraadise nurgaga kahur, millest on mugav ründajale sööte ette jagada. Iseenesestmõistetavalt oli selline spordiala ülimalt ohtlik, aga ometi polnud turvavarustuse osas mingeid ettekirjutusi.
See ei morjendanud osalejaid sugugi, eriti harjutamiseks valmistuva meeskonna Tulejõud liikmeid, kes järjekordselt peale kooli ühel mahajäetud staadionil vastasmeeskonnaga kohtusid. Ka harjutamised meelitasid palju rahvast ligi, nii et oli täiesti normaalne, et ka algajad olid õige pea märgatava pealtvaatajate armaadaga harjunud.
Tulejõud polnud aga mingi algajate punt – tegu oli noortega, kes igapäevaselt juba aastaid omasugustega seda hasartset ala olid harrastanud ja seetõttu paraja vilumuse omandanud. Võis öelda, et nad olid oma kooli andekaimad talendid.
Vastaseks oli taaskord koolikaaslaste Sõjaudu, mis Tulejõule küll suurt väljakutset ei valmistanud, kuid kelle peale alati kindel võis olla – ikkagi oma kooli mängijad. Omadega oli alati mugav harjutada, pealegi oli see mõlema meeskonna liikmetele ainsaks hobiks üldse.
„Alustame!“ karjus Cleia, punaste juustega tüdruk, Tulejõu ründaja, kärsitult, kui kuus hõljukit platsil sahisesid.
„Parempõrge!“ andis Baracca, meeskonna sihtur, talle mikrofoni kaudu teada. Plasma kihutas seinapõrkega Cleia suunas, kes selle vaevata kinni püüdis ja värava poole sööstis. Vastase kaitsja ei jõudnud reageeridagi, kui Cleia vastase söötjaga juba vastamisi oli ning talle kõrvalt kera väravasse tulistas. Rahvas rõkkas.
Prooviti läbi erinevad ründetaktikad ja petumanöövrid, siis anti pall Sõjaudule, et ise läbitungimatut kaitset harjutada. Pingsalt jälgiti vastase sihturi kahuri suunda, et siis nende käiku ette näha.
Tulejõud oli väga hea ründes, kuid veidi vähem hea kaitses, sest Cleia kippus tihti vastase värava alla, samas kui koduvärav kaitset vajas. Üldiselt sujus nende koostöö õlitatult, sest aastatega kasvati üksteisega kokku, mis meeskonna harmooniale kõvasti kasuks tuli.
Kaitse eest vastutas Kyrianos, keda ta takistamisvõime tõttu ka Müürianoseks kutsuti. Vastane kartis temaga kokkupuudet, sest oma tugeva soomusega hõljukit see poiss küll vigastada ei kartnud. Just seetõttu oligi meeskond tasakaalus, sest Cleia eemaloleku korvas Kyrianos oma kindla halastamatusega. Sellele lisandusid Baracca veidi aeglane, kuid ülitäpne silmamõõt ja kalkuleerimisvõime, mis kiired ja salvavad rünnakud üldse võimalikuks muutsid.
Kui mäng lõppes, jooksis Yoshito, meeskonna sõber ja mehaanik, teiste juurde, ajaleht käes.
„Vaadake, sõbrad!“
„Jah, see on ajaleht!“ naljatas Kyrianos.
„Ma mõtlen, mis siin kirjas on! Te ei usu oma silmi!“
„Kas jälle see Impeerium...?“ küsis Baracca reaalse huvita.
„Ei-ei! See on selle kümnendi superuudis! Lugege ometi...!“
„Anna see siia!“ käratas Cleia kärsitult ja rabas ajalehe endale. See oli „Norpoli all-linna teataja“, põrandaalune leht, mis sisaldas teavet illegaalsete sündmuste ja kahtlase äride kontaktide kohta. Ja seal see oli, esiküljeuudis – varsti toimub suur planeetpalli-turniir, mille peaauhind on lausa 600 000 imperiaali. Vanusepiiranguks kuusteist aastat, seega ideaalselt sobiv.
„Teate, kuhu me läheme?“ valgus tüdruku näole kaval lai naeratus.
„Noh, kuhu?“ päris Kyrianos umbusklikult.
„See on sündmus, mis toimub kord nelja aasta tagant, osa võtavad vaid parimad ja auhinnaks saame 600 000 imperiaali!“
„Mingi võistlus?“ pakkus Baracca.
„Mingi võistlus! Me läheme suurele planeetpalli-turniirile!“
„Tead sa ka, mis sa räägid? Tegu on proffide kokkutulekuga, kus kellelegi ei halastata!“ hoiatas Baracca.
„Kas sa meid siis proffideks ei peagi, Baracca?“ nõudis punapea tuliselt, „Kas sa arvad, et me oleme liiga algajad, et sellest ainukordsest elu võimalusest osa võtta?“
„Mitte seda, aga tegu on päris ohtliku asjaga; eelmine kord hukkus vähemalt kaheks võistlejat...“
„Ah, vahet pole! Igatahes minu puhul tuleb kõne alla vaid kaks võimalust – ma kas lähen või olen juba kohal!“
„Jah,“ nõustus Kyrianos, „600 000 isegi osadena kõlab päris kenasti! Mina olen kindlalt selle poolt!“
„Hurraa! Siis on asi otsustatud!“ rõõmustas tüdruk.
„Aga...“ püüdis Baracca oma seisukohta kindlustama hakata, kuid tuline punapea jõudis teda ennetada:
„See on elu võimalus! Võimalus end maailmale tõestada! Kui see Impeerium meid nagunii varsti ära vallutab, siis tõenäoliselt keelatakse planeetpall üldse ära, rääkimata nendest suurtest turniiridest! Baracca, me peame sellest osa võtma! See on ju meie elu! Milleks muidu oleme me end sellele mängule pühendanud? Me peame tõestama, et oleme parimad!“
„Aga elu on tähtsam...“
„Ilma planeetpallita pole mingit elu!“ sajatas Cleia südamest, hääl murdumas, „Selle asja nimel olen ma valmis surema!“
Baracca vahtis meeskonnakaaslast pisut etteheitvalt, heitis pilgu Kyrianosele, kes Cleia toetuseks noogutas, ja lausus siis:
„Nii et planeetpalli nimel oled kõigeks valmis, Cleia? Isegi oma elu ohverdamisega?“
„Kas sa tõesti loodad, et ma tahan surra kunagi krimpsus memmena kusagil õudses Impeeriumi vanadekoduurkas teiste samasuguste keskel? Pole võimalustki, sest enne tahan langeda noorelt mõnes pingelises planeetpallilahingus kui aastakümneid kusagil vanadekodus kopitada ja oma tegematajätmiste üle kahetseda!“
Cleia hingas raevukalt sisse-välja, justkui oleks ta juba praegu keset otsustavat lahingut. Baracca vaatas abiotsivalt Yoshitole otsa, kes veidi vabandavalt ütles:
„Pigem teeme selle suure asja ära! Mina olen igatahes valmis aitama!“
Baracca pööras pilgu tagasi tüdrukule ja ohkas alistunult:
„Hästi, võtame siis tunnist osa...“
„Juhhei!“ rõõmustas Cleia, kelle olekust oli kadumas hetkega kogu meeleheide, „Ma teadsin, et sa saad aru, mida elult võtta tuleb!“
„Jah...“ kehitas poiss õlgu.
Õigupoolest polnud ta tükk aega Cleiat nii rõõmsana näinud. Innuka ja energilisena küll, aga iialgi mitte siirast rõõmust pakatavana nagu praegu. Küllap oli see õige otsus.

„Huvitav, miks ta meiega siin kohtuda soovis?“ arutles Kyrianos.
„Ei mina tea. Küllap on tal midagi plaanis,“ arvas Baracca ükskõikselt.
Nad peesitasid ühe peal-linna pargi hästihoolitsetud murul, nautides sooja suvetuult ja lindude sädistamist. Ülikud ja muud lugupeetud kodanikud tatsasid mööda läheduses kulgevat jalgrada, märkamata põõsaste taga lösutavaid teismelisi. Murul viibimine oli rangelt keelatud, aga all-linna noorsoole selline pisiasi küll süümepiinu ei tekitanud. Kuigi naabruses hõljus pargivaht oma pisikese punnhõljukihakatisega, et peetud teda kuigi märkimisväärseks ohuks – lebasid teismelised põõsaste vahel ju täiesti käratult.
„Mis sa sellest sõjaolukorrast arvad?“ kostis ootamatult Kyrianose suust.
„Sõjaolukorrast?“
„Jah. On meil üldse lootust?“
„Ma arvan küll,“ mõtiskles Baracca, silmitsedes kõrghooneid ja pimestavat taevast.
„Mille põhjal sa arvad, et me võidame?“
„Meil on tahe.“
„Aga neil on relvad. Kuidas ometi suudaksime selle sõja võita? Kõik teised on ju ükshaaval langenud. Torpana on veel jäänud.“
„Meil ei jää muud üle,“ lausus Baracca tehtud muretusega.
Ka tema teadvustas tegelikult endale, et Degre Beeta jõuriismed olid selges vähemuses. Igaühele oli see päevselge, koduplaneedi langemine oli vaid aja küsimus.
„Ma olen kuulnud jutte, et Torpanat pole ka enam kauaks,“ jagas sõber infot, „Ja ma olen mõelnud, et kui meid vallutatakse, siis mis edasi saab.“
„Mis siis saab?“
„Ainuke lootus on olla Impeeriumi heas nimekirjas. Sellepärast tunnengi ma ängistust.“
„Miks ängistust?“
„Ühelt poolt tahaks ma Degre Beetale truu olla, sest see on ikkagi meie kodu. Teisalt, et ellu jääda, peab midagi muutma, sest see kihistumine on täiesti lubamatu. See on täiesti jõle, et oleme sunnitud Norpoli all-linnas elama, kui võiks olla valguse käes nagu praegu. Ausalt, ilma lotovõiduta pole meil mingit võimalust sealt alt urkast minema pääseda. Juba liigagi tihti olen mõtisklenud, et Impeerium hakkab siin igal juhul asju ümber korraldama…“
„Jaa…“ oskas Baracca vaid pomiseda, sest varem polnud ta sellistele asjadele süvitsi mõelnud.
All-linnas oli sõda tundunud millegi ülimalt kaugena ning sealsed olud suunasid mõtteid vaid käesolevale hetkele. Praeguseni oli ta lapsikul kombel tõelisi probleeme ignoreerides vaid planeetpallile keskendunud, mistõttu tundis ta kergeid süümepiinu, nähes oma sõpra nii täiskasvanulikuna.
„Millal ta ometi tuleb? Ta on juba oma kakskümmend minutit hilinenud...“ kurtis Kyrianos laia haigutuse saatel.
„Mind igatsete või?“ küsis ilmsüütu tüdrukuhääl. Poisid kargasid ehmatusest püsti ja jäid siis põõsast nende vahele ilmunud Cleiat jõllitama.
„Oh, sa ehmatasid meid!“ lausus Kyrianos kergendusega.
„Miks poisid alati nii arglikud on, ei saa ma üldse aru...“ pomises punapea omaette. Poisid vaatasid teineteisele otsa, siis raputas Baracca justkui ebakõla eemaldamiseks korra pead ja küsis:
„Noh, mis sul siis plaanis oli? Mida me siin teeme?“
Tüdruk naeratas innukalt ja avas mapi.
„Näete?“ päris ta vaimustunult.
„Mis sul siin kirjas on?“ ei saanud Kyrianos aru.
„Siin on kõik ametlikud planeetpalli turniiri reeglid ja ülevaatuse punktid! Et meid võistlustele lastaks, peame oma hõljukid vastavalt varustama!“
Et Cleia oma innustust vaos ei tarvitsenud hoida, heitsid möödujad nende suunas küsivaid pilke.
„Ülevaatuse punktid! Esiteks siis... Füüsiline kontakt vastase masinaga peab haardes oleva palli vabastama... Igati loogiline! Siis veel... Masinal peavad olema tunnuslambid, milles on vähemalt kaks erinevat eraldi sisselülitatavat värvi... Relvastus, abivahendid ja muud segajad on kategooriliselt keelatud... Miks? Ma juba lootsin... 2D-liiga masinatel peab puuduma lennuvõime ehk põhja maksimaalne kõrgus areeni pinnast ei tohi ületada ühte meetrit... Masin ei tohi olla kokkuklapitav, lahtivolditav või muul viisil kuju muutev... Ai pagan, mul olid juba nii head ideed...!“
Tüdruku repliigid panid mõned möödujad lausa pead keerama ja tungivalt sosistama. Ka pargivaht hakkas juba haistma, et midagi oli viltu ning lähenes tasahilju. Teismeliste punt aga ei teinud ümbritsevat märkamagi.
„Ainult sihturil tohib olla 45kraadise nurgaga kahur, teistel võib olla vaid horisontaalne lühimaasöötur... Sellega meil ilmselgelt probleeme ei tule...“
„Nonii,“ ehmatas neid pargivaht oma masinal totralt kõõludes, „Noored huligaanid, kes te siin korda rikute, kas teate, et murul viibimine on rangelt keelatud?“
„Mis siis sellest? Me ei häiri ju kedagi? Mitte et ma sellest hooliks,“ lisas tüdruk rutakalt.
„Häirite. Oma kriiskamise ja muru kahjustamisega rikute te avalikku korda, nii et trahv on siinkohal vältimatu. Sada imperiaali peaks täitsa sobima, kas pole nii?“ otsustas korrapidaja oma sametise häälega.
„Sada imperiaali? Nalja teete? Isegi kui see oleks vaid üks imperiaal, ei maksaks ma iial trahvi sellise tühiasja pärast!“ sisistas endast välja minema hakkav punapea. Cleia ei sallinud silmaotsaski enda käsutamist, eriti, kui seda tegi mingi madalama astme ametnik.
„Preili, jälgige oma käitumist, sest sada võib väga kergesti kahesajaks muunduda...!“ püüdis pargivaht tüdrukut ähvardades korrale kutsuda. Cleia tegi sellise näo, nagu ta ees oleks pisike paharet, kes jälle mõne tobedusega hakkama oli saanud. Meeskonna Tulejõud ründaja õigustas enda funktsiooni igati, kui ta käe seljakotti pistis ja vasturünnaku korraldas, tekitades hõljuki mootorimehhanismis lühise, nii et korrapidaja valju kolinaga maha sadas. Kolin tekkis kivist pargikujukese lagunemisel masinaga kohtudes, mis nüüd kõigi pargikülastajate tähelepanu hooga ühte punkti koondas.
Veel enne, kui valvur end jalgele jõudis ajada, olid noored juba nõrga kiviviske kaugusel. Et valvaja juhtus ise üsna pikakoivaline olema, suutis ta noorte edumaad aeglaselt, ent kindlalt vähendama hakata.
Ehmunult koperdavate inimeste vahel risteldes leidis kogu kaose põhjustaja veel aega sõpradele oma poolelijäänud loengut jätkata:
„Teate, et ülevaatusel põrumine tähendab võistleja diskvalifitseerimist? Ja et kahe meeskonnaliikme diskvalifitseerimine tähendab nende võistkonnale kindlat kaotust?“
„Cleia! Kuidas saad sa praegu sellest rääkida?“ püüdis Kyrianos sundida tüdrukut jooksule keskenduma, „Kui meid tabatakse, tulevad meil ilged jamad! Jookse ometi!“
See paistis särtsakat punapead imelikul kombel lõbustavat, nii et ta laginal naerma puhkes. Mõistmatul ilmel kuulasid poisid ta loengut edasi.
Seltskond lidus spiraalset tänavat mööda all-linna suunas, nii et valgus tasapisi hämarusega asendus. Selja tagant oli kuulda ähkivat „Seis, seaduse nimel! On alles pätid, huhh...“ ja pikkade sammude plaksumist betoonsillutisel. Noored hüppasid lendavate elukate tekitatud väljaheitelombist sujuvalt üle, millel tagaajaja ilmselt kohmakalt komberdades ninali käis, sest valjule laksule eelnes mitu vulgaarset südamest tulnud sajatust, mis põgenejaid parajal määral naerutas.
Nad ronisid kähku mingi lögase reoveetoru peale ja peitusid majade vahele, kus ainsat helki heitis vaid mõni üksik seadmete kontrolltuluke.
„Teate, et omavärav ei loe?“ sosistas Cleia lõbustatult, „Loomulikult teate – oleme ju mõne aasta mänginud... Siis veel sihturi värav ei loe, aga seda teab iga selle mängu harrastaja isegi...“
„Kuss-kuss, Cleia! Kohe ta tuleb!“ surus Kyrianos oma käe lõputult vadistava tüdruku suule. Nad seisid hiirvaikselt, isegi hingata ei julgenud, kui roojast tilkuv maruvihane jälitaja nende eest läbi lonkis. Kui mees mõne sekundi nende vaateväljast eemal oli, ta peatus. Kyrianos tõlgendas seda nende leidmisena ja kähistas kärsitult:
„Liigume-liigume! Eluga!“
Nagu arvata oli, kuulis valvur nende nihelemist ning väsinud toru kaeblikku nagisemist ja teatas seejärel võidurõõmsalt:
„Ahhaa! Siin te oletegi! Peidate end mu eest! Muide, trahv on juba kõvasti üle viiesaja...!“
Kõik kolm teismelist ei suutnud alla suruda kollektiivset tülgastustunnet, Cleia õhkas uskumatult:
„On ikka jõle odav tüüp!“
„Ma kuulsin seda! Ise teil ei pidand’ ju piisavalt raha olema?“ urises sitast tilkuv ametnik väga pahaselt. Noored jäid korraks isegi seisma, vaatasid üksteisele küsivalt otsa ja laususid kooris:
„Ja loll on ta ka!“
„Mis! Ma teid lollitan, kuradi pätid sihukesed! Või võimuesindajat sõimama...!“ puhises tige jälitaja torule karates, mis ta all häbelikult kääksus.
Kogu see jant teisiti välja näha ei saanudki, sest Degre Beetal puudus oma kodanike järele luuramiseks vajalik tehnika ja hirmuühiskond, mis Impeeriumi puhul nii tavaline. Seepärast polnudki seadust rikkunud jõmpsikate jälitamiseks politseisonde ja muid abijõude kusagilt võtta. Vaene pargivalvur pidi oma nadi palga nimel üleloomulikult palju pingutama.
Kui nad seal torul tasakaalu säilitada püüdsid, jätkas Cleia, nagu istuksid nad muretult kusagil kohvikus:
„Ja väravad! Nagu tippvõistlustele kohane, on need reguleeritavad! Värava laius peab vastama sihturi sõiduki viiekordsele suurimale laiusmõõtmele, et kõigil oleks võrdne võimalus väravat lüüa kui ka kaitsta. See on küll lahe! Ei jõua ära oodata, mil ma sellele tõelisele staadionile mängima saan...“
„Cleia! See jõmm jälitab meid endiselt, nii et püüa parem kiiremini edasi liikuda!“ pahandas läbematu Kyrianos, heites pidevalt närvilisi pilke selja taha.
„Jah, parem on siit kähku uttu tõmmata,“ oli ka lõõtsutav Baracca täiesti veendunud, nähes peatumatut pargivahti nende kannul taarumas.
„Olgu-olgu,“ solvus tüdruk, „Teiega pole kunagi põnev!“
„Kurat, mul on jälle põnevust enam kui küll!“ torkas vaht nende selja tagant, „Keset päist päeva mingeid tõpraid taga ajada... Oo, kui tore...!“
„Ära hädalda seal, pagana võmm!“ kiljus tüdruk punaste juuste lehvides, kui ta selja taha oma vihase pilgu heitis, „Mina püüan siin ainsana tuju üleval hoida ja kõik mehed pirtsutavad! Sama hästi oleksime võinud kogu tee vaikuses joosta! Hmh!“
„Sa oled täiesti uskumatu!“ märkis Kyrianos abitult kulme kergitades. Kuigi tüdruk oli endiselt solvunud, tõmblesid ta suunurgad korra ülespoole.
„On nad hullumajast põgenenud?“ kuulsid põgenikud valvurit hirmunult ütlemas, mille peale Baracca tahtmatult turtsatas.
Järgnesid kitsad koridortänavad, kus looduslik valgus täielikult summutatud oli. Mööda majade fassaade jooksid igasugused torud, siin-seal olid mitmes suuruses õhuventialtsiooniavad, valgustus oli ülimalt ebakorrapäraselt jaotatud, jättes kõikjale hämaraid nurki ja laike. Peaaegu igat maja täiendas mõni neoontekst, mis heitis terviklikku lisavalgust sellele hämarale vaikelule. Jalakäijate tasandi kohal sumisesid või jorisesid vaiksed hõljukid, mis kiirustamata oma trajektooril kulgesid. Samal ajal olid mõned jalakäijate tasandi osad kohati kibedat lehka levitavate bjongarottide korjustega kaetud. Vaesed elajad olid niivõrd aeglase närvikavaga, et ei taibanud jalutajail teelt eest joosta. Mõni lendsisalik nokkis ükskõikselt paremini säilinud jäänuseid, tuues vahel kuuldavale kumeda huilge. Õige pea olid lendajad sunnitud pahuralt maapinna vabastama, kui tagaajamine nende söögilauale jõudis. Jälitaja võhm hakkas puuduse märke ilmutama, seepärast jäi mees aina enam maha ja häälgi kähises juba koomiliselt nagu stereotüüpsel suitsetajal.
„Ah, las nad siis minna...“ ägises vaene mees ja vajus vaikselt põlvili, jäädes jooksjate kaduvatele kontuuridele järele vahtima.

Eelmatš ehk kvalifikatsioonkohtumine oli juba peaaegu alanud. Mitmed võistkonnad olid juba esimesel ülevaatusel põrunud, nii et võit tundus juba oluliselt lähemal olevat.
Kuna võistlejaid oli üsna palju, oli tarvis lausa kaks eelkohtumist korraldada, et kaheksa parimat peavõidu nimel lahingusse lasta. Praegusest eelvoorust sai triumfiga väljuda seega vaid neli võistkonda kümnest ekipaažist.
Eelvoor kujutas endast matši, kuhu kõik korraga platsile lasti, et endale vajalik arv väravaid koguda. Nagu loogiliselt järeldada saab, siis neli võistkonda, kes vajaliku summa esimesena kokku viskavad, pääsevadki turniirile.
Asja võlu peitus peale segadusttekitavalt suure võistlejate hulga ka selles, et platsil oli vaid üks värav, kuhu ka sihturid erandkorras skoorida said. Publikule pakkusid eelmatšid alati palju põnevust, sest just seal toimus enim kokkupõrkeid ja üleüldine siblimine tekitas paraja kaose.
Meeskonnale Tulejõud korraldati ülevaatus viimaste seas. Veenduti iga punkti vastavuses reeglitega, kuni nad viimaks staadionile lubati. Heerold pasundas:
„...veel viimased võistkonnad! Ja nüüd pommuudis! Tänavusest planeetpallivõistlusest võtab osa ka peafavoriit Pseudopolis Corp. tehasetiim, mille koosseisu kuuluvad paljutõotavad ja suurte kogemustega noored! Meeskonna sihtur on Fringe, kes armastab kanda musta! Ründaja on Lofraim, alati stiilselt punane! Kaitsja on Gen, kes eelistab end hallis näidata! Kallid vaatajad, mul isiklikult pole nendega kogemusi, kuid tegu on tõenäoliselt päris tugeva ja tegusa meeskonnaga, nagu näitab väiksemate mängude tulemuste tabel! Ma olen erapooletu, aga vaikselt omavahel öeldes... Kui ma tegeleksin ennustuskihlvedudega, panustaksin kindlasti neile! Ja päris palju! Muide, Pseudopolis Corp. on toonud ja toob teieni ümbertöödeldud välismaa kaupa, millel on kanda suur roll teie elus! Robotid, tehnika, mikroskeemid, kodumasinad, igat sorti kommunikaatorid ja muu moodsaks eluks hädavajalik! Alternatiivne valik!
Olgu... Enne, kui me matšiga alustame, tuletan igaks juhuks meelde, et tegu on põrandaaluse võistlusega, nii et ravikindlustust ja muud sellist jama pole loota!“
Terve staadion rõkkas naerust, sest tervis oli planeetpalli puhul täiesti teisejärguline teema.
„Te teate mängureegleid, kallid huvilised,“ jätkas kommentaator üsna dramaatiliselt, „Kuna tegu on eelmatšiga, võivad ka sihturid väravaid visata! On määratud, et neli meeskonda, kes esimesena kakskümmend väravat viskavad, pääsevad edasi suurturniirile, mida sponsoreerivad Hyacorp, Ultraco ja Pseudopolis Corp.!
Nonii, kohtunik andis mulle mõista, et kohe hakkab pihta, kallis rahvas!“
Tribüünid kaikusid rahva võidurõõmsatest hõisetest, kui suurel ekraanil hakkasid jooksma sekundid stardini. Samal ajal tegi Baracca sidekontrolli:
„Tulejõud, kuulete mind?“
„Kuulen sind, Baracca,“ andis Kyrianos endast teada.
„Olen kohal,“ mainis enda olemasolu ka Cleia.
„Väga hea! Radarid töökorras?“ küsis sihtur.
„Korras,“ vastasid teised korraga.
„Küte?“
„Olemas!“
„Näidikute tsoon?“
„Rohelises!“
„Super! Olgu siis, kohe hakkab pihta! Vältige kontakti ja otsige vabasid palle... vähemalt esialgu.“
„Vaatab seda asja,“ märkis Kyrianos enesekindlalt.
Kolm. Kaks. Üks. Start!
Umbes veerand kõigist sõidukitest lendas tohutu pauguga keskele kokku, nii et igasugust pudi ja kilde sadas ühtlase kihina maha. Paar masinat jäi sinna lõdvalt vedelema, mille peale rahvas energiliselt rõkkas.
„Kui tore – esimesed kaks ohvrit!“ kommenteeris heerold õnnest pakatades, „Huvitav, kas piloodid jäid ellu?“
Areen meenutas raevukat herilasepesa – siin-seal mõni kokkupõrge, hulljulged manöövrid ja õhus kihutavad plasmakerad.
Cleia ja Kyrianose koostöö sujus hästi. Kaitsja peksis aina tigedamalt vastaseid laiali ja heitis sööte ründajale, kes kiireid väravaid vormistas. Vaid Baraccal hakkas silme eest veidi virvendama, kui ta üldises segadikus orienteeruda püüdis. Mingist kokkupõrkest vabanes üks pall, mille ta täpselt väravasse heitis.
Pool vajaminevatest punktidest oli olemas, kui kõlas esimene vile – üks meeskond oli juba lõpetanud.
„Kallid vaatajad! Nagu arvata võis, lõpetas esimesena meie kõigi suur lemmik Pseudopolis Corp.! Veel kolm tükki!“
Baracca märkas, et selle peale hakkas Kyrianos vastaseid oma soomukiga lausa ründama. Ta tegi seda nii intensiivselt, et unustas punktid sootuks.
„Kyrianos! Raba plasmat ja viska seda Cleiale!“ manitses Baracca.
„Oota, need hakkavad kohe viskama...!“
„Mis sellest! Meil on ka punkte vaja! Jäta see lõhkumine ja aita Cleiat!“
„Kurat!“ sajatas kaitsja, ise vihast hasarti täis, kuid asus siiski vastumeelselt punkte tootma.
„Yoshito! Mis seis on?“ päris Baracca tagalalt.
„Kaks on lõpetanud, kahel on kaheksateist, teil seitseteist punkti!“
Nüüd tuli arendada haiget tempot, sest eksimisruumi polnud. Kyrianos võttis kelleltki üsna vägivaldselt plasma ja tulistas selle kohe väravasse, Cleia noppis veel ühe plasma otse kellegi haardest ja saatis selle väravasse. Baracca sai haardesse teise palli kogu mängu ajal.
„Cleia, püüa!“
Ilus sööt üle kogu areeni maandus Cleia käes, kes selle jõuliselt väravasse suskas. Viimane vile ja lõpuvile.
„Kallis rahvas! Viimane meeskond on ometi lõpetanud! Palju õnne edasipääsejatele ja ellujääjatele, sest neljal nii suurt edu seekord polnud! Sellise tempoga jätkates lööme eelmise turniiri manalarekordi, milleks oli kaheksa oma eluga hüvasti jätnut! Praegu aga laseme meeskonnad garaažidesse, jälgime areeni puhastamist sodist ja õige pea võime oodata kvalifikatsiooni number kaks! Senikaua nautige meie suurepäraste sponsorite reklaame!“

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar